Partner pri pôrode: Áno alebo nie?

15. 03 2017 12:30 | Patrícia P.
Baby boom - otecko pri pôrode
Baby boom - otecko pri pôrode Foto: shutterstock

Niektorí odborníci sa prikláňajú k názoru, že prítomnosť otecka pri pôrode je prospešná. Mnohé mamičky to však stále odmietajú...

Neviem ako vy, ale ja som vždy mala zafixovanú predstavu muža pri pôrode, ako fajčí cigary vo vedľajšej miestnosti v pôrodnici a na dieťa sa príde pozrieť až vtedy, keď už je na svete. Alebo, ako to býva vo filmoch- predstavu muža - ktorý pri pohľade na rodiacu ženu skolabuje priamo v pôrodnej sále. Ako to zvládne môj partner? Jeho reakcia na otázku, či chce byť pri pôrode bola jednoznačná. Áno! To ma, samozrejme, veľmi potešilo. Až neskôr som si začala uvedomovať možné riziká. A zdá sa, že nielen ja, ale aj on.

Mal by byť muž priamo prítomný pri takom intímnom momente, ako je príchod dieťaťa na svet? Chcem, aby ma videl v takomto stave? Názory mamičiek na internete či v mojom okolí sú rôzne. Jedna skupinka tvrdí, že rozhodne áno. Puto medzi otcom a dieťaťom je v takom prípade oveľa silnejšie. Pre mnohých chlapov je to najkrajší zážitok v živote. Navyše, pre ženu je určite veľkou oporou, keď ju má kto držať za ruku a podporovať. Druhá skupina žien, naopak, tvrdí, že muži môžu mať z pôrodu traumu. Vidia trpieť milovanú ženu, nedokážu jej nijako pomôcť a čo je horšie, často sa to negatívne odrazí na sexuálnom živote partnerov po pôrode.

Je to jasné, chlap by sa mal rozhodnúť sám. No nebáť sa. Keď to zvládne žena, musí aj chlap. Sme v tom predsa spolu. A keďže sa blíži termín pôrodu, zatiaľ to vyzerá tak, že v tom budeme spolu aj priamo v pôrodnici. V cudzom prostredí, medzi cudzími lekármi chcem mať aspoň jeden oporný bod - niekoho blízkeho. Prinajhoršom ma pár mesiacov po pôrode nebude chcieť... Ale myslím, že chvíľku potrvá, kým vôbec ja sama budem niečo chcieť.

Aký je váš názor na túto tému? Ako vaši partneri zvládli prítomnosť pri pôrode? Napíšte mi.

Vaša Patrícia

Komentáre ( 0)

 

Upútavka

 
Baby Boom - v utorok, 28. marca, o 21.40!
Sledujte celé epizody na