Už je zo mňa malý slon! Koľko kíl je ideálne pribrať v tehotenstve?

24. 02 2017 09:59 | Patrícia P.
Baby Boom
Baby Boom Foto: shutterstock

O tom ako porodiť, nepribrať tridsaťpäť kíl a nezblázniť sa...

Predtým ako som otehotnela, snažila som sa žiť zdravo a takmer každý večer po práci som si chodila zabehať. Tehotenstvo všetko zmenilo. Svojim spôsobom obdivujem ženy, ktoré sa neboja počas gravidity ďalej športovať. Samozrejme, v rámci normy. Aj ja som čítala množstvo názorov o tom, či môžem alebo nemôžem pokračovať v pravidelnom behaní. Ale popravde, vzdala som to. Telo bolo príliš unavené a zrazu malo výhovorku, prečo radšej leňošiť pred telkou a maximálne absolvovať dlhšiu prechádzku so psom.

Druhá vec bola zmena stravy. Zrazu mám chuť na všetko, čo som predtým nejedávala. A to sa veru nemalo stať! Tak napríklad, ovsené vločky na raňajky nahradilo pečivo. Celé zle! Tehotenským chutiam sa ťažko brániť. A potom nastane ten obávaný pohľad do zrkadla a na číselníku váhy. Koľko kíl pribrať v tehotenstve je ešte v norme? Čo z toho sú klasické tehotenské kilá navyše a čo je už nadváha? Hovorí sa, že v prípade zdravej tehotnej ženy s normálnou telesnou hmotnosťou sa považuje za ideálne, ak priberie 12 - 16 kilogramov. Ideálne je tiež, ak priberá postupne, jeden až dva kilogramy počas prvého trimestra, neskôr pol kila každý týždeň. To zatiaľ napriek čudesným chutiam a nechutiam spĺňam :)

Otázne tiež je, čo vlastne žena môže a nemôže v tehotenstve jesť. Pravidelne sa snažím opakovať sama sebe, že nemám jesť za dvoch, ale dvakrát kvalitnejšie jedlo. Už len rozkázať hlave a chuťovým pohárikom, aby som nabudúce v obchode nesiahla po voňavom bielom pečive, ale radšej po čerstvom ovocí a zelenine. Najideálnejšie po šaláte a inej listovej zelenine, ktorá je ideálnym zdrojom kyseliny listovej. No ale pozor budúce mamičky! Vedeli ste o tom, že v tehotenstve je top potravinou napríklad aj taká čokoláda? Má vraj pozitívny účinok na placentu a rast plodu. A čo by som neurobila pre moju Dianku?

Áno, aj vďaka vašim radám na sociálnej sieti, sme sa s priateľom rozhodli pomenovať našu dcérku Diana. Ďakujem za každú jednu radu a názor ohľadom výberu mena J

Milé dámy, koľko ste v tehotenstve pribrali vy? Ako ste sa snažili alebo snažíte udržiavať vo forme? Aký máte postoj k športovaniu počas gravidity? Napíšte nám svoj názor.

Vaša Patrícia :)

Komentáre ( 0)

 

Upútavka

 
Baby Boom - v utorok, 28. marca, o 21.40!
Sledujte celé epizody na